Termoizolacja budynku – jak przeprowadzić ją prawidłowo?
Porady

Termoizolacja budynku – jak przeprowadzić ją prawidłowo?

W przypadku nowo postawionych budynków już na etapie projektu budowlanego podejmowane są wszystkie decyzje dotyczące prawidłowej termoizolacji. W ten sposób ocieplenie staje się jednym z elementów prac budowlanych. Inaczej jest z domami już istniejącymi. Tutaj niestety trzeba dobrać odpowiednią technologię ocieplenia do zastałych warunków. Co istotne, warto przed podjęciem prac przeprowadzić audyt energetyczny.

Audyt energetyczny przed ociepleniem budynku

Dlaczego w ogóle warto przeprowadzić audyt energetyczny przed termoizolacją domu? Przede wszystkim dzięki ekspertyzie zrobionej przez fachowca, poznamy słabe punkty, przez które nasz budynek notuje największe straty ciepła. Taki audyt nie tylko dokładnie sprawdzi parametry izolacyjne ścian, okien i poddasza, ale także wskaże jakie technologie i materiały do ocieplenia będą w naszym przypadku najkorzystniejsze.

Specjalista od audytu zrobi to, bazując na tym, jakie ogrzewanie jest używane w domu, jaka jest jego konstrukcja i kubatura czy ułożenie oraz rodzaj dachu. W takiej sytuacji może okazać się, że wystarczające dla uzyskania niskich strat ciepła w budynku będzie np. ocieplenie dachu i inwestor nie będzie musiał wymieniać stolarki okiennej czy ocieplać ścian zewnętrznych.

Termoizolacja budynku – jak przeprowadzić ją prawidłowo?

Jaki materiał do ocieplenia wybrać?

Technologii i materiałów termoizolacyjnych jest na rynku bardzo dużo. Oferta jest na tyle szeroka, że każdy dopasuje odpowiedni materiał zarówno do konstrukcji swojego budynku, jak i możliwości finansowych. Do jednych z najpopularniejszych należy z pewnością styropian oraz wełna mineralna, która dzieli się zazwyczaj na wełnę szklaną i wełnę skalną. To jednak nie koniec!

Niektórzy inwestorzy – zwłaszcza w przypadku termoizolacji poddasza użytkowego, decydują się na wypełnienie przegród materiałami takimi jak pianka PUR, celuloza czy granulat z wełny skalnej. Każdy z tych materiałów odznacza się nieco innymi właściwościami. Niestety w tym przypadku trzeba zdać się już na pomoc fachowców, bo do przeprowadzenia prac potrzebne są specjalistyczne urządzenia nadmuchowe.

Ocieplenie ścian domu i termoizolacja poddasza

Zarówno ocieplenie ścian budynku, jak i termoizolacja poddasza to prace, które trzeba wykonać w jak najbardziej należyty sposób. Wszelkie niedociągnięcia i błędy mogą skutkować nie tylko brakiem zadowalających efektów pod względem izolacyjnym, ale także estetycznym, a w przypadku ocieplenia wewnętrznego również zdrowotnym.

Przy złej termoizolacji poddasza użytkowego, gdzie użyto nieodpowiednich materiałów lub zostały one zainstalowane w błędny sposób, może wytwarzać się wilgoć na ścianach, a nawet pleśń i grzyb, co nie jest bezpieczne dla zdrowia. O tym, jak zrobić to prawidłowo można przeczytać na https://elewacyjni.pl/aktualnosci/sprobujmy-odpowiedziec-na-pytanie-jak-ocieplic-prawidlowo-poddasze.html. A w przypadku termoizolacji zewnętrznej ścian trzeba dobrać odpowiednią grubość materiału i montować go w taki sposób, aby elewacja była równa i estetycznie wykończona.

W obu przypadkach ważne jest, aby grubość wełny czy też styropianu lub innego materiału, nie była zbyt mała, ponieważ w takiej sytuacji ocieplenie będzie niewystarczające. O tym, jaka grubość ocieplenia jest w danym budynku optymalna, powie nam również audyt energetyczny.