Przechowywanie danych w chmurze cieszy się obecnie ogromną popularnością. Z usługi korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Chmura to doskonałe narzędzie pozwalające na przechowywanie plików oraz kopii bezpieczeństwa, które umożliwia uzyskanie dostępu do nich z dowolnego urządzenia oraz miejsca. Czy jednak przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?
Bezpieczeństwo danych w chmurze jest lepsze niż ich przechowywanie na innych nośnikach
Chmura to obecnie bardzo popularna usługa, dzięki której możemy przechowywać dane bez konieczności inwestowania w zakup fizycznych nośników. Pod tym względem chmura jest bowiem znacznie bezpieczniejszym narzędziem przechowywania danych od klasycznych dysków zewnętrznych oraz serwerów. Jej wyższy poziom bezpieczeństwa wynika wprost z zastosowania nowoczesnych urządzeń, technologii oraz dostawców usług, którzy w trosce o bezpieczeństwo danych przechowują kilka kopii danych klientów zlokalizowanych w różnych miejscach.
Chmura oferuje więc wyższy poziom bezpieczeństwa od tradycyjnych nośników danych, gdyż jest znacznie mniej od nich narażona na awarie i co za tym idzie utratę cennych danych. Przechowywanie kilku backupów na różnych serwerach pozwala z kolei usługodawcom chronić dane klientów na wypadek awarii jednego z nich oraz oferować stały dostęp do kopii zapasowych oraz plików. Profesjonalne firmy oferujące usługi chmurowe korzystają z metody 3-2-1, która polega na tworzeniu 3 niezależnych backupów, które są przechowywane na dwóch różnych nośnikach. Jedna kopia bezpieczeństwa znajduje się natomiast zawsze poza siedzibą firmy.
Bezpieczeństwo danych w chmurze zależy od dostawcy usługi
Na bezpieczeństwo danych w chmurze największy wpływ ma jednak sam dostawca usługi. Profesjonalne firmy oferujące tworzenie i przechowywanie backupów danych oraz plików w chmurze dbają o ich najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wszystkie dane przesyłane z urządzeń klienta na serwery dostawcy są szyfrowane, co uniemożliwia uzyskanie do nich dostępu przez osoby nieupoważnione. Same serwery wyposażone są natomiast w specjalne oprogramowanie chroniące je przed atakami hakerskimi oraz działaniem złośliwego oprogramowania.
Dobry dostawca usług chmurowych dba także o dane klienta na wypadek ataków Ransomware, które stają się coraz powszechniejsze w ostatnich latach. Polegają one na zainfekowaniu urządzeń złośliwym kodem, który następnie szyfruje dane uniemożliwiając uzyskanie do nich dostępu przez właściciela. Atak ma na celu uzyskanie okupu i sprawia, że do jego opłacenia urządzenia stają się całkowicie bezużyteczne. Dostawca usług chmurowych umożliwia odzyskanie wszystkich danych oraz przywrócenie funkcjonalności urządzeń bez konieczności ulegania szantażowi i opłacenia okupu.
Na bezpieczeństwo danych w chmurze ogromny wpływ na także szybkość odzyskiwania danych z przechowywanych w chmurze kopii bezpieczeństwa. Profesjonalni dostawcy usług chmurowych pozwalają na odtwarzanie danych oraz konfiguracji urządzeń w trybie online, co pozwala szybko i sprawnie przywrócić utracone w wyniku awarii lub innych zdarzeń dane oraz przywrócić urządzeniom ich pełną funkcjonalność.