Termoizolacja, czyli inaczej ocieplenie domu, jest jednym z niezwykle istotnych elementów wpływających na sprawność energetyczną budynku. W praktyce oznacza to komfort jego użytkowania oraz jego efektywność energetyczną, czyli nic innego jak zapotrzebowanie na energię m. in. do ogrzania domu oraz ciepłej wody użytkowej. Na czym dokładnie polega termoizolacja i jakie materiały pozwalają uzyskać najlepsze standardy energetyczne?
Na czym polega termoizolacja?
Termoizolacja budynku polega na jego wielowymiarowym ociepleniu. Jest to proces złożony z kilku etapów, obejmujących różne elementy konstrukcji budynku. W przypadku budowania nowych obiektów termoizolacja jest obecnie standardem i zaczyna się już na etapie stawiania fundamentów, piwnic i podłóg. Następnie ocieplane są ściany i w końcu dach.
Domy energooszczędne charakteryzują się niezwykle wysokimi parametrami izolacji cieplnej, a ich zapotrzebowanie na energię użytkową w skali roku nie przekraczają 70 kW/m2/rok. Tego typu budynki są tanie w utrzymaniu, a duża sprawność energetyczna pozwala na ich wygodne użytkowanie.
Co do materiałów stosowanych do termoizolacji, współczesny rynek oferuje wiele rozwiązań, a wybór konkretnego produktu związany jest zazwyczaj z tym, jaki dokładnie element konstrukcji budynku jest ocieplany, a także wybranej technologii ocieplenia. Do wyboru mamy m. in. wełnę mineralną i wełnę skalną, czy styropian. Są to obecnie najczęściej stosowane materiały termoizolacyjne, których technologia montażu jest znana dla większości wykonawców.
Ocieplenie fundamentów, podłóg i ścian
W przypadku ocieplenia fundamentów, podłóg oraz ścian, najczęściej stosuje się styropian. Jest to materiał odznaczający się dużą izolacyjnością, o dość niskim współczynniku przewodzenia ciepła. O jakości izolacji decyduje rodzaj wybranego styropianu (np. styropian biały lub grafitowy o niższym współczynniku przewodzenia ciepła) oraz jego grubość np. 10 cm, 15 cm czy 20 cm itd.
Prawidłowa izolacja fundamentów i podłóg jest niezwykle ważna, ponieważ tą drogą może uciekać z budynku od 5 do nawet 15 procent ciepła – w zależności czy jest to podłoga na gruncie, czy pod podłogą znajduje się jeszcze piwnica. Warto mieć na uwadze, że izolacja fundamentów składa się zarówno z izolacji pionowej, jak i poziomej.
Termoizolacja ścian i dachu
W przypadku dachu i ścian brak prawidłowej izolacji może doprowadzić do olbrzymich strat ciepła, co objawia się bardzo dużym zapotrzebowaniu domu na energię użytkową. A to z kolei przekłada się na wysokie koszty jego utrzymania. Warto zatem zadbać o prawidłową izolację obu tych elementów konstrukcji!
W przypadku zewnętrznego ocieplenia ścian najczęściej stosowanym materiałem jest styropian. Natomiast jeśli ocieplenie ścian robione jest wewnątrz lub dom stawiany jest w konstrukcji szkieletowej, wykorzystywana jest wtedy wełna mineralna lub wełna skalna.
Te same materiały cieszą się największą popularnością również przy termoizolacji dachów, o czym dokładniej można przeczytać w artykule na stronie: https://ociepleniepoddasza.com.pl/porady/jakim-materialem-ocieplic-dach
. Przy czym warto nadmienić, że wełna mineralna jest nie tylko doskonałym izolatorem cieplny, ale zapewnia również doskonałą izolację akustyczną.