Czy można samemu wyszkolić psa?
Porady

Czy można samemu wyszkolić psa?

Często, gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny na czterech łapach pojawia się myśl odnośnie koniecznych szkoleń. Zwykle nie mamy odpowiedniej wiedzy na ten temat. Warto ją pogłębić, ponieważ psy lubią się uczyć oraz dokładnie wiedzieć czego się od nich oczekuje, pozwala im to na prawidłowy rozwój. Jak zatem prawidłowo wyszkolić psa?

Po co szkolić?

Często osoby zadają pytanie „ale po co szkolić psa?”. Wyszkolenie czworonoga sprawi, że zarówno jemu jak i Tobie będzie się o wiele lepiej funkcjonowało. Dobrze przeprowadzone szkolenie oparte na metodach pozytywnych sprawi, że zwierzę stanie nam się bardzo oddane, ufne i będzie za nami stale podążało. Dominacja nad psiakiem nie ma nic wspólnego z mądrym szkoleniem. Właściciel powinien być dla swojego pupila przewodnikiem, za którym będzie dzielnie kroczył. Ma być jego drogowskazem i nieocenionym wsparciem, dzięki temu pies będzie się czuł przy Tobie bezpiecznie.

Czy można samemu wyszkolić psa?

Od czego zacząć szkolenie?

By Twoje szkolenie było skuteczne, zacznij od pogłębienia wiedzy na temat uczenia się psów. Trzeba zrozumieć, że uczą się one, biorąc pod uwagę bezpośrednią konsekwencję  swych działań. Chodzi o to, że uczą się na podstawie czynności, które pojawiają się po danym zachowaniu. Pies zawsze dąży do tego, co jest źródłem korzyści dla niego. Zachowania, które wzmacnia się w czworonogu będą przez niego powielane. Oczywiście nie bierze on pod uwagę zachowań, które nie przynoszą mu żadnych profitów. W szkoleniu psa konsekwencja powinna być stawiana na pierwszym miejscu.

Kiedy rozpocząć szkolenie?

Tak naprawdę im wcześniej, tym lepiej. Po okresie adaptacji dla nowego psiaka w domu spokojnie można rozpocząć szkolenie. Musi mieć czas na poznanie domu, terenu wokół niego, by nie czuł się zagubiony. W szkoleniach niezbędne jest także zaufanie i silna więź z psem. Dużo łatwiej szkolenie przebiega, jeżeli darzy nas zupełnym zaufaniem.

Komendy należy wprowadzać stopniowo, bardziej traktując to jako zabawę, a nie restrykcyjne szkolenie. Nie da się w jeden dzień opanować wszystkich możliwych umiejętności, pies musi się z nimi wszystkimi powoli oswoić.