Wyposażenie biegacza
Porady

Wyposażenie biegacza

Bieganie jest najtańszym rodzajem sportu, do jego uprawiania nie jest potrzebny żaden profesjonalny sprzęt. Tak naprawdę wystarczające okazują się silna wola oraz chęć dbania o formę. Treningu warto rozpoczynać od przebieżki na krótkich dystansach i stopniowo je zwiększać. Osoba, która rozpoczyna treningu w postaci biegania powinna zadbać o jak najwyższy komfort uprawiania sportu. Od czego więc zacząć?

W co powinien zaopatrzyć się biegacz?

Wszystko tak naprawdę zależy od pory roku, jeżeli treningi odbywają się głównie latem – wystarczające są przewiewne spodenki i koszulka. Najlepsze będą bawełniane produkty, które nie tylko będą przepuszczały powietrze, ale również nie przykleją się do spoconego ciała. Jesienią i zimą natomiast powinno wybierać się odzież termiczną. Jej zadaniem jest utrzymanie pełnego komfortu i ochrona przez czynnikami zewnętrznymi w postaci silniejszych podmuchów wiatru, czy deszczem. Odzież termoaktywna zapobiega również poceniu się, łatwiej wówczas uniknąć ewentualnego przeziębienia.

Wyposażenie biegacza

Jakie obuwie jest najlepsze do biegania?

Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z bieganiem nie powinny inwestować w drogie i profesjonalne obuwie. Jeżeli zapał okaże się słomiany, wydatek na buty najlepszej jakości okaże się całkowicie niepotrzebny. Dlatego na sam początek najlepiej zakupić uniwersalne buty do biegania po każdym rodzaju podłoża. W przypadku, gdy okaże się, że mają być to regularne treningi warto zainwestować w jedno z dwóch rozwiązań. Buty z miękką i elastyczną podeszwą poleca się dla osób biegających po utwardzonych terenach, takich jak asfalt, czy beton. Jeżeli miejscem biegu będą głównie drogi gruntowe – potrzebne są buty z twardymi, wzmocnionymi podeszwami. W przeciwnym wypadku ryzyko upadku i powstania na jego skutek urazu jest zbyt wysokie. Uprawiając każdy sport najważniejsze jest zachowanie rozwagi i odpowiednie wyposażenie sportowe. Przydatne okażą się również nakrycie głowy i bidon z wodą, zwłaszcza w ciepłe dni. Nawadnianie organizmu i ochrona przed promieniami słonecznymi są niezwykle istotne.