Umowa z deweloperem - na co zwrócić uwagę?
Informacje

Umowa z deweloperem - na co zwrócić uwagę?

Jeśli wybór kupna mieszkania padł na rynek pierwotny, kupującym wkrótce przyjdzie podpisać umowę deweloperską. Normalne jest, że każdy chce trafić na uczciwego sprzedawcę, który będzie miał dobro swoich klientów za priorytet. Dlatego też zawczasu warto zasięgnąć kilku informacji, by wiedzieć, na co zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem.

Najpierw umowa przedwstępna

Pierwszym krokiem do zabezpieczenia udanej transakcji z deweloperem będzie podpisanie umowy przedwstępnej. Można sporządzić ją w formie dokumentu jako umowę cywilnoprawną lub skorzystać z drugiej opcji, którą jest zawarcie takiej umowy w obecności notariusza. W umowie przedwstępnej powinny znajdować się informacje, z których wynikać będzie data zawarcia umowy przyrzeczonej i szczegółowo opisany przedmiot sprzedaży wraz z podaniem ceny. Nie może zabraknąć też zapisów o formie i terminie płatności (zadatek lub zaliczka).

Zapisy w umowie deweloperskiej

Nabywcy nieruchomości z rynku pierwotnego muszą dobrze przyjrzeć się zapisom znajdującym się w treści umowy z deweloperem. Uwagę powinien przykuć harmonogram płatności. Warto rozeznać się, czy deweloper będzie finansował postępujące prace budowlane z pieniędzy przyszłych właścicieli czy ma na ten cel przeznaczone także inne środki. W umowie powinien znaleźć się zapis o czasie rękojmi na wady, które powstały wskutek niepoprawnie przeprowadzonych prac budowlanych. Zgodnie z przepisami prawo do rękojmi wynosi 5 lat.

W umowie deweloperskiej nie może zabraknąć dokładnego terminu, w którym nastąpi przeniesienie praw własności do lokalu na nabywcę. Kluczowym dla kupujących zapisem jest możliwość odstąpienia od umowy w przypadku odmowy przyznania kredytu hipotecznego ze strony banku. Tutaj deweloper powinien wykazać się zastosowaniem uczciwych praktyk. Umowa również powinna zawierać prawa, które przysługują kupującym, jeśli z winy dewelopera nie nastąpi podpisanie ostatecznej umowy w wyznaczonym terminie. Równie ważny jest zapis wykluczający zmianę materiałów budowlanych w trakcie prac.

Umowa z deweloperem - na co zwrócić uwagę?

Sprawdzenie umowy deweloperskiej

Zanim umowa zostanie podpisana przez kupującego, ma on pełne prawo do tego, by poddać ją wnikliwej analizie przez prawnika. Specjalista jest w stanie przyjrzeć się zapisom fachowym okiem i wykluczyć ewentualne kruczki. Koszt sprawdzenia takiej umowy zależy od tego, czy analizie będzie podlegać jedynie kontrakt, czy także prospekt informacyjny. Średni wydatek na ten cel to około 300-400 złotych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić prawnika o przygotowanie propozycji zmian w treści kontraktu. Wówczas całkowity koszt usługi wzrasta o kolejne 200 złotych. Kwota może zwiększyć się nawet do 2000 złotych, jeśli prawnikowi zlecone zostanie przygotowanie kilku propozycji zapisów, a także pomoc w prowadzeniu negocjacji z inwestorem. Wówczas kupujący ma pewność, że umowa zostanie podpisana na właściwych warunkach, mając na uwadze dobro przyszłego właściciela nieruchomości.

Partnerem tekstu jest SprawdzonyDoradca.pl - doradca ds kredytów hipotecznych.