Zepsuta sprężarka - co zrobić w takiej sytuacji?
Informacje

Zepsuta sprężarka - co zrobić w takiej sytuacji?

Każda rzecz, prędzej czy później może się zepsuć. Usterki poszczególnych przedmiotów zdarzają się bardzo często i trzeba się z tym liczyć, gdyż nic nie jest wieczne. Nie jest to co prawda powód do zadowolenia, ale powinniśmy mieć na uwadze, że wszystko zawsze da się naprawić. Często mamy w głowie już najczarniejsze scenariusze o wymianie i zakupie nowego sprzętu, a tymczasem okazuje się, że problemem jest mała usterka, która niskim kosztem może zostać naprawiona.  

Kompresor jest jednym z urządzeń, których naprawą muszą zająć się osoby obeznane w temacie. Sprzęty te, w zależności od ich typu posiadają różne konstrukcje, które naprawić umie tylko osoba wyspecjalizowana. 

Samodzielna ocena sytuacji 

Oczywiście, zanim zdecydujemy się oddać nasz kompresor do odpowiedniego serwisu, sami powinniśmy sprawdzić, czy problem leży na pewno wewnątrz urządzenia. Nie powinniśmy zdecydowanie rozkręcać całej sprężarki, gdyż grozi to późniejszym nieodpowiednim złożeniem. Ważna jest natomiast zewnętrzna ocena sytuacji. 

Kompresor jest urządzeniem zasilanym prądem elektrycznym. Z tego względu, w pierwszej kolejności należy skupić się na ocenie jego zasilania. Z pomocą elektryka bądź sami, sprawdzamy czy na pewno sprzęt jest dobrze podłączony i czy nie brakuje żadnych przewodów. Warto zwrócić jeszcze uwagę na prąd bezpieczników, który może być za mały i dlatego maszyna potocznie mówiąc “wybija” je. W przypadku, w którym wszystkie wyżej wymienione czynniki są sprawne, problem tkwi w środku i konieczne jest już udanie się do konkretnego serwisu. 

Zepsuta sprężarka - co zrobić w takiej sytuacji? 

Na co zwracać uwagę przy wyborze specjalistów? 

W pierwszej kolejności, powinniśmy sprawdzić informacje i opinie o firmie. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach nie zawsze ufa się internautom, ale w przypadku zbyt dużej ilości negatywów, warto jest z dystansem podejść do takich usług. Drugą, ważną rzeczą jest zorientowanie się, czy firma specjalizuje się w naprawie akurat takiego typu sprężarek, który posiadamy. Najczęstszymi typami kompresorów są tłokowe, śrubowe, spiralne i łopatkowe.   

Bardzo mile widziane jest udostępnienie przez firmy sprężarki zastępczej dla swoich klientów na czas naprawy. Od takich przedsiębiorstw wymaga się również terminowości, gdyż w przypadku usterki sprężarki zasilającej różnego typu maszyny produkcyjne, stoi cała linia. Ważna jest jeszcze gwarancja, którą firma naprawcza daje nam, po to by udowodnić, że ich praca została wykonana poprawnie. 

Co wykonują firmy naprawcze? 

Głównie naprawa kompresorów polega na przeprowadzeniu pełnej regeneracji sprzętu. Specjaliści, oprócz wymiany konkretnej usterki, jaką może być chociażby uszkodzona jedna, mała część, powinni zaoferować jeszcze pełny przegląd. W jego skład wchodzić ma wymiana olejów i elementów, których żywotność dobiega końca, pozbycie się wycieków różnego pochodzenia oraz wyczyszczenie wewnętrzne sprzętu. 

Ponadto, istotny jest dojazd do klienta, a nie konieczność ściągania go z uszkodzonym urządzeniem we własnym zakresie. Serwis kompresorów powinno się wykonywać regularnie, a nie tylko w przypadku ich niesprawności.